28 lutego 2020. imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Herb gminy

Gmina Jastrzębia ma już swój herb

W dniu 4 września 2013r. Rada Gminy Jastrzębia podjęła jednogłośnie uchwałą Nr XXIX/135/ 2013 w sprawie: ustanowienia herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy JASTRZĘBIA.

Gmina Jastrzębia zleciła przygotowanie projektów herbu, flagi, baneru i pieczęci pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Jagiellońskiego Panu Włodzimierzowi Chorązkiemu. W kwietniu 2011r. na Sesji Radni spośród czterech przedłożonych projektów wybrali jednogłośnie projekt, który następnie został przesłany do Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej Rada dopełniła swych czynności podejmując stosowną uchwałę.

Widniejący w herbie jastrząb srebrny, ze złotym dziobem i szponami nawiązuje do tradycji królewskich łowów i udziału w nich mieszkańców puszczańskich wiosek. Symbolizuje on także miejscową, puszczańską faunę (jest powszechnie spotykanym ptakiem drapieżnym Puszczy Kozienickiej, na której skraju leży większość wiosek gminy). Wizerunek jastrzębia odnosi się do nazwy gminy — Jastrzębia, jako tzw. herb mówiący. Nazwa wioski z pewnością związana jest połowem jastrzębi, ich hodowlą, układaniem do celów łowieckich. Podobnie jak to czynili mieszkańcy służebnych wiosek o nazwie Sokoły lub Sokolniki. Zresztą wieś Sokoły znajduje kilkanaście kilometrów od Jastrzębi, między Jedlnią a Pionkami.

Złoty konar dębowy z jednym liściem i żołędziem symbolizuję Puszczę Kozienicką. W przeszłości wioski gminy położone były na rozległych polanach położonych w puszczy, która ich żywiła, była źródłem ich dochodów, a w razie zagrożenia, była schronieniem. Obecnie część gminy znajduje się w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Błękitna barwa tarczy herbowej nawiązuje do barw maryjnych, gdyż najstarsze parafie znajdujące się na terenie gminy w Goryniu i Jastrzębi noszą maryjne wezwania: Wniebowzięcia NMP w Goryniu i Zwiastowania NMP w Jastrzębi.


Baner                                             Flaga                                                                Pieczęć

                         

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010