28 lutego 2020. imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Czcionka:   A+ A- 
kontrast
bip
Zarządzanie kryzysowe i obrona cywilnaInformacje związane z działaniami w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej znajdą się na tej stronie.

Wystąpienie ryzyka przekroczenia w 2015 roku poziomów dopuszczalnych i docelowych zanieczyszczeń w powietrzu

Jastrzębia, dn. 11 maja 2016 r.

 

APEL DO MIESZKAŃCÓW

GMINY JASTRZĘBIA

  

 

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, informuje o przekroczeniu w 2015r. dopuszczalnych norm jakości powietrza na obszarze województwa mazowieckiego.

 

W związku z tym Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłasza ALERT Poziom II.

Informacje o przekroczeniach, informacje o zagrożeniu w przypadku jego wystąpienia, działania zmierzające do ograniczenia przekroczeń, wykaz telefonów alarmowych, informacje organizacyjne, wrażliwe grupy ludności znajdziemy w dołączonych materiałach wydanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na stronie:
www.mazowieckie.pl

 

 Gminny

 Zespół Zarządzania Kryzysowego

  /-/

 

TLENEK WĘGLA - CICHY ZABÓJCAAPEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY JASTRZĘBIA

Rozpoczął się sezon grzewczy. Uwaga na śmiercionośny czad. Pamiętaj o pewnych zasadach!

 Gminny Zespół
 Zarządzania Kryzysowego


Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, jest gazem powstającym w procesach spalania paliw stałych, płynnych i gazowych w warunkach niedostatecznej ilości tlenu. Wbrew panującej opinii, jest bezbarwny i bezwonny, dlatego nie można stwierdzić jego obecności bez użycia specjalnych urządzeń detekcyjnych. Ciężar gazu jest porównywalny z ciężarem powietrza. Dzięki temu łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia w całej kubaturze pomieszczenia. Niebezpieczeństwo stwarzane przez czad polega na blokowaniu transportu tlenu w organizmie, przez co powstaje jego niedotlenienie. Tlenek węgla znacznie łatwiej i szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen. Jego obecność w wdychanym powietrzu sprawia, że w pierwszej kolejności transportowany jest wraz z krwią do komórek organizmu, zakłócając ich procesy życiowe.

Objawy zatrucia czadem:
•    zawroty głowy,
•    bóle głowy,
•    niepamięć wsteczna,
•    zaburzenia wzrokowe,
•    uczucie odurzenia,
•    nudności.

Przyczyną niedostatecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach, takich jak łazienki, kuchnie, salony z kominkami, kotłownie jest stosowanie idealnie szczelnych okien i drzwi, zamykanie kratek wentylacyjnych oraz niedrożność przewodów kominowych.

Aby ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla należy pamiętać o kilku prostych zasadach:
•    dbaj o regularne sprawdzanie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez uprawnione osoby,
•    nie przerabiaj samowolnie instalacji odprowadzania spalin i przewodów wentylacyjnych,
•    nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
•    uchylaj okna w pomieszczeniach, w których korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia,
•   biorąc prysznic w łazience z zainstalowanym piecykiem gazowym, otwórz drzwi lub uchyl okno. Jeżeli jesteś zwolennikiem kąpieli w wannie, najpierw napuść do niej wody, następnie przewietrz pomieszczenie, a potem rozkoszuj się kąpielą,
•   używając urządzenia spalinowe, zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, rozszczelniając okna;
•  stosuj autonomiczne czujki tlenku węgla, sygnalizujące jego obecność alarmem dźwiękowym. Urządzenia są dostępne w sklepach instalacyjnych, a korzyści wynikające z ich stosowania, są niewspółmierne do kosztów poniesionych na ich zakup,
• nie bagatelizuj objawów bólu głowy, nudności i duszności. Natychmiast otwórz okno i drzwi w pomieszczeniu, a następnie opuść go.
Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów mieszkalnych, w tym budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych i spalinowych, co najmniej raz na 6 miesięcy. W zakładach gastronomicznych stosujących paleniska, ustawodawca nakazuje kontrole kominów nie rzadziej niż raz w miesiącu, a w przypadku palenisk na paliwo stałe, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Natomiast przewody wentylacyjne, w wymienionych lokalach, powinno się sprawdzać nie rzadziej niż raz w roku.

Wykonywanie regularnych przeglądów instalacji wentylacyjnej i odprowadzania spalin gwarantuje bezpieczne użytkowanie spalinowych urządzeń grzewczych.Apel do mieszkańców Gminy Jastrzębia

APEL DO MIESZKAŃCÓW

GMINY JASTRZĘBIA


 W lipcu czekają nas dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to tzw. szczyt NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca br. w Warszawie. Weźmie w nim udział 58 delegacji
z całego świata. Z tego względu Centrum Warszawy będzie wyłączone z ruchu, pozamykane wszystkie ulice.

 W związku z tym prosimy mieszkańców naszej Gminy aby w tych dniach omijać Centrum Warszawy. Również będą utrudnienia na lotnisku Chopina i wokół Stadionu Narodowego. Hotele w Śródmieściu Warszawy będą niedostępne.

 Od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona tymczasowa kontrola na granicy wewnętrznej Schengen w portach i na lotniskach. Mieszkańcy naszej Gminy wyjeżdżający w tym okresie np. na urlop powinni pamiętać o tym by mieć przy sobie dokumenty uprawniające ich do pobytu w danym kraju.

 

 Drugie ważne wydarzenie to Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016 w dniach
27 – 31 lipca 2016r. W celu prawidłowego zabezpieczenia wizyty Papieża w Naszym kraju, rząd wprowadził szereg nowych uregulowań prawnych dotyczących jego pobytu. Ustawa z dnia 18 marca 2017r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Papieża w RP oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 wprowadza szczególne rozwiązania prawne mające zapewnić prawidłową koordynację działań dotyczącą obszarów porządku publicznego, bezpieczeństwa medycznego, transportu, ochrony środowiska, budownictwa. Zainteresowanych tym problemem odsyłamy do przepisów ww. ustawy.

 Ponadto Ministerstwo Zdrowia przygotowało na ŚDM projekt rozporządzenia dotyczący powiadomienia o zakażeniach. Na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym wprowadzone zostanie mechanizm powiadamiania o podejrzeniu lub rozpoznaniu zakażeń lub chorób zakaźnych. Zgłoszenia mają być przekazywane do Państwowych Inspektorów Sanitarnych. Wykaz dotyczący zakażeń i chorób zakaźnych obejmuje 25 pozycji , znajdują się na niej m.in. błonica, cholera, wirus ebola, dur brzuszny, dżuma, odra, ospa i wąglik.

 Na terenie naszej Gminy nie są planowane przyjazdy i pobyt pielgrzymów na ŚDM.

Życzymy przyjemnego wypoczynku w czasie urlopów.

 Gminny Zespół Zarządzania

 Kryzysowego

Ostrzeżenie I stopnia o złej jakości powietrza 07.11.2017


W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia

Pobierz:

 Zobacz szczegółowe informacje

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania

 

Wójt Gminy Jastrzębia dbając o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, informuje, że na Aplikacji mobilnej Regionalnego Systemu Ostrzegania zamieszczane są informacje i  ostrzeżenia o zdarzeniach mogących zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Znajdą tu Państwo syntetyczne informacje o sytuacjach kryzysowych, odnotowanych w kraju w ciągu ostatniej doby oraz informacje o zdarzeniach zagranicznych, które mogą się przekładać na zarządzanie kryzysowe w Polsce.

Dysponując możliwościami technicznymi, warto mieć świadomość wystąpienia zdarzenia. Dlatego na stronie internetowej naszego urzędu zostaje zamieszczona dla Państwa nowa Aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie na bieżąco można śledzić przepływ informacji o zagrożeniach.


Pobierz aplikację: (Android, Apple-IOS, Windows Phone)

URZĄD GMINY JASTRZĘBIA

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia
tel. 48 384-05-05
fax: 48 484-05-04
urzad@jastrzebia.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek               8:00 - 16:00
wtorek-piątek              7:00 - 15:00

Rachunek bankowy:

Poludniowo-Mazowiecki BS w Jedlinsku
40 9132 0001 0000 3768 2000 0010